Mелем DERMODAL UNI

790.00 ден

Универзален 100% природен мелем за лице и тело.

Комбинацијата од 7 органски и природни масла, Vit E и пчелин восок совршено ја штитат кожата, ја регенерират и елиминира црвенила од различна природа. Може да се користи кај мали деца и бебиња. Не содржи вода. Нанесете и втријте на чиста кожа.

• без вода
• без конзерванси
• без хемиски состојки
• без вазелин

Количество 100 мл.

Availability: 77 in stock Categories: ,
Погледни го редот

Опис

Што содржи DERMODAL UNI?

Маслиново масло*
Содржи антиоксиданти како што е витаминот Е, полифеноли, фитостероли и хидрокситросоли.
Восок од пчели*
Во својот состав има околу 15 вида на супстанции, комплексни етери, заситени јаглероводороди, масни киселини и ароматични соединенија.
Рицинусово масло*
Маслото се екстрахира по пат на ладно цедење од семето на билката и содржи масни киселини (90% од нив се рицинусова киселина). Тоа ги објаснува единствените лековити својства на рицинусовото масло.
Масло од мастиха**
Смолата од мастиха од островот Хиос е единствениот природен производ со антимикробна активност која содржи линолеинска и олеинска киселина.
Масло од семките на грозје*
Масло кое е многу богато со корисни материи. Содржи 9 важни витамини: А, Е, Ц, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, линоленска киселина, есенцијални масни киселини и олигомерни проантоцианидини; и тоа не е се, богато е со калиум, калциум и железо.
Масло од семки од малина*
Содржи високо ниво алфа I гаматокофероли, витамин Е (природна заштита од фактор 28 до фактор 50 ), каротеноиди (витамин А), омега – 3 и 6 масни киселини, есенцијални масни киселини. На кожата ѝ дава широк спектар на заштита од штетните УВ и УВБ зраци и има антиинфламаторни својства.
Масло од семки од јагода*
Познато е по своите антиоксидативни и антибактериски својства, богато со незаситени масни киселини, со ефект против пигментација на кожата.
Масло од невен*
Добро познато масло со широка примена на кожата, изгореници, брзо зараснување на рани, воспаление итн.
Токоферол – витамин Е**
Токофероли на масло од соја и сончогледово масло, моќен антиоксидант кој помага во борба против слободните радикали.

* БИО и ладно пресувани масла
** Природни масла

Во кои случаи може да се користи DERMODAL UNI?

 • Како секојдневна крема за лице за нежна и мазна кожа.
 • За хидратација на кожата на лицето и телото.
 • За заштита на кожата од ветер во зимно време и од сонце летно време, бидејќи содржи природен заштитен фактор.

 • За сите видови иритации на кожата, осип и акни.

 • За егзема, псоријаза, регенерација на кожата.

 • Кај изгореници, отежнато зараснување, рани и рани од декубити, бактериски инфекции.

 • Има антимикробно и антимикотично дејство.
 • Кај проширени вени, хемороиди и испукани капилари.

 • Кај габични инфекции на кожата и ноктите.
 • За груба кожа на пети и лакти.

 • Во случај на оштетување на кожата, брадавици и лузни.
 • Прекумерна пигментација на кожата.

 • Се препорачува да се нанесува на трепки и веѓи.

 • Кај воспалени непца, афти и херпес.

 • Во случај на алергиски осипи и убоди од инсекти.

 • Може да се користи кај бебиња и мали деца.

Дополнителни информации

Бренди

DalVita